Malý souhrn událostí týkající se karasa obecného v roce 2016 a co se plánuje na rok 2017

Výhled na rok 2016 jsem komentoval slovy klasika, že nás čekají už jen samá pozitiva a sociální jistoty. Odhad to byl dobrý, asi proto, že byl založený na faktech i když k nějakým nepříjemnostem také došlo.

Po intenzivním pátrání po karasech obecných v okolí Olomouce jsem nakonec získal vzorky ze dvou míst. U jednoho nebylo jisté zda to karas obecný je, protože lokalita vznikla až po povodních v roce 1997, ale testy DNA, které zprostředkoval v Ústavu biologie obratlovců v Brně Ing. Karel Halačka, to potvrdily. Je ale pravděpodobné, že tyto ryby sem byly zaneseny povodní v roce 1997, protože se vzhledem od původních olomouckých karasů obecných liší.

Druhý vzorek na testech byl z místa, kam jsem vypustil poslední tři karasy obecné, ulovené v lokalitě s výskytem ryb, které lze považovat na olomoucku za původní. Toto místo na soukromém pozemku jsem nechal bez povšimnutí pět let, protože jsem si ani nebyl jistý jestli tři vypuštěné ryby tvořily alespoň jeden pár. Začátkem léta 2016 jsem se přesvědčil, že z těchto tří ryb vznikl nevyčerpatelný zdroj původních olomouckých karasů obecných.

Další dobrá zpráva roku 2016 byla, že testy DNA potvrdily čistokrevnost karasů obecných z rybářství Soboňky.  Tyto ryby jsou ale původem z oblasti řeky Dyje jak bylo testy zjištěno a vzhledově se liší od obou populací z olomoucka.

Další úspěch byl objev lokality ryb v Poodří na Hornobenešovsku. Tyto ryby jsou v současnosti na testech v  ÚBO v Brně a na Přírodovědecké fakultě Ostravské univerzity, kde to zprostředkoval doc. RNDr. Bohumír Lojkásek, CSc. Na výsledek se netrpělivě čeká, ale nepochybuji, že se jedná o karasy obecné.

V Poodří jsou karasi obecní ještě vzácnější než v Pomoraví a tyto ryby mohou pomoci obnovit některé zlikvidované populace. Toto je asi tak na Moravě vše.

V Čechách již několik ověřených populací karasů obecných mají a loňským úspěchem byl objev další populace v malém lomu nedaleko od Prahy (spolupráce B.gun, Bušák a Tezar). Tyto krásné ryby už byly geneticky otestovány Ing. Lukášem Kalousem z České zemědělské univerzity v Praze a jsou to čistokrevní karasi obecní. Je pro ně nachystané krásné jezírko a tak mají šanci, že přežijí i kdyby jejich původní lokalita z nějakého důvodu zanikla, jak se už mnohokrát stalo a jak jsem o tom psal tady.

Koncem léta jsem opět zavítal do podkrkonoší, do Bernartic za Honzou Knapem, který se mimo karasa obecného zajímá hlavně o záchranu původní populace pstruha potočního a lipana. Cílem bylo najít nějaké nové lokality s karasem obecným a ulovit pár kusů na testy DNA. Jak to dopadlo jsem se rozepsal tady.

V loňském roce už proběhl u některých jednotlivců i místních organizací rybářského svazu odchov karasa obecného, a jak se dalo čekat u této ryby, zcela bez problémů. Jako další obrat k lepšímu lze považovat zájem ze strany ČRS a jeho místních organizací o chov a rozšiřování těchto ryb do revírů.

I Olomoucká MO bude mít na jaře první výlov karasa obecného ve svém rybochovném zařízení a je pravděpodobné, že to bude úspěch, kterým se tady určitě pochlubím.

Začátkem loňského roku bylo avizováno, že karas obecný bude zařazen mezi chráněné živočichy. Nevím jestli se tak stalo, protože v zákoně  114/1992 Sb. a zejména v obecně závazném předpise, v příloze III (živočichové)  vyhlášky 395/1992 jsem ho přímo na stránkách MŽP zatím nenašel. Figuruje pouze v červeném seznamu AOPK jako ohrožený druh už od roku 2005. S tímto úzce souvisí i přístup AOPK k ochraně této ryby. Honza Knap ze spolku Zachraňme lipana oslovil mailem skoro dvě desítky zaměstnamců AOPK, kteří tuto činnost mají v popisu práce s nabídkou zkušeností, prověřených čistokrevných ryb a lokality s jejich výskytem a neodpověděl ani jeden. Tolik tedy k ochraně přírody a živočichů v podání této organizace.

Jedinou nepříjemnou záležitostí loňského roku tedy zůstává zánik krásné lokality s krásnou rybou o kterém jsem se rozepsal už loni  zde.

A co nás tedy čeká v roce 2017?

Předpokládám, že jako první to bude z kraje roku výsledek testů DNA a tím potvrzená jedna populace karasů obecných v poodří.

Několik úspěšných výlovů malých karásků v různých rybochovných zařízení, ať už soukromých nebo ve vlastnictví různých místních organizací. Posílejte mi fotky, zveřejním je tady.

Pravděpodobně bude založeno několik dalších chovů karasů obecných u různých místních organizací rybářského svazu na Moravě i v Čechách.

Já se chci i nadále věnovat pátrání po lokalitách s možným výskytem karasa obecného, protože ještě jich pár neprozkoumaných zbývá, a hospodaření na rybníčku, jehož hlavní obsádkou bude karas obecný a lín.

Závěrem bych chtěl opět poděkovat všem, kteří se ve svém volném čase a za svoje peníze o záchranu karasa obecného zasloužili, nebo třeba jen přispěli dobrým tipem na lokalitu s jeho výskytem. Teď už je naprosto jisté, že karas obecný přežije a že za pár let ho uvidíme i ve velikosti nad 30cm, tak jak se loví v Anglii.