Kontrola vysazených karasů obecných na Libavé a jejich další vysazení v Rýmařově.

První víkend v červnu jsem zajel vyzkoušet odlov karasů obecných do vojenského prostoru Libavá, které jsem loni zachránil ze zasypaného jezírka na skládce komunálního odpadu města Vítkova. Jezírko už sice neexistuje, ale převezení karasi se mají čile k světu a už loni se vytřeli a je jich tam opravdu velké množství. Z první ulovené várky jsem je převezl jen o pár kilometrů dál do dalšího jezírka, kde budou mít opět dobrou šanci na rozmnožení. Bohužel nemohou dosáhnout nějakých významějších rozměrů, protože vojenský prostor je promořený vydrama, ale o ryby ve velikosti do 12 až 15 cm nemají vydry zájem, ale větší kusy už odloví a sežerou. Jako zásobárna ryb pro další vysazování to naprosto postačuje.

Následující červnový víkend jsem provedl další odlov s cílem získat karasy pro Michala z Rýmařova, pro posílení místní populace vysazené v loňském roce. Michal vybral velice pěknou nádrž do které jsme už loni vysadili pár karasů obecných a bylo potřeba populaci posílit, protože to byl jen zbytek ryb, loni jsme na tom místě končili.

Nejzajímavější část návštevy ale byla prohlídka dvou Michalových rybníků, které má přímo u domu. Ani nepatrná vzdálenost domu od vody nezabrání vydrám v lovení ryb a proto musí být oba rybníky chráněny elektrickým ohradníkem. To mě obvzlášť zajímalo, protože naše nechráněné rybníky vydry letos totálně vyžraly tak, že v nich zůstaly drobné rybky o maximální velikosti 15cm. Elektrický ohradník je velice účinné zařízení, ale je poměrně náročné na údržbu. Přes léto se musí vysekával okolo ohradníku tráva a přes zimu se musí odstraňovat sníh, tak aby vodiče byly neustále volné a ničeho se nedotýkaly. Jakékoliv zanedbání vydra okamžitě využije k překonání zábrany a lovu ryb. Každopádně to pro mě byla dobrá inspirace.

Během kontroly lokalit s loni vysazeným karasem obecným provedl Michal po mém odjezdu pokusný odlov v jedné z nich a druhý den mi ohlásil úspěšný úlovek několika ryb. Ryby byly loni vysazovány pozdě a tak už byly vytřené, ale letos by se už měly vytřít v novém místě. O tom jestli to bude pravda se ale přesvědčíme až příští rok.

Životaschopnost populace karasů obecných na Libavé a v Rýmařově mě velice potěšila a s chutí se pustím do dalších akcí spojených se záchranou této ryby.