006 – Vítkov, okres Opava

Vítkov, Poodří

Malá zatopená proláklina, možná starý lom v katastru města Vítkov s hloubkou okolo dvou metrů, možná i víc. Pohyb ryb jsem jsem registroval a po dlouhé době jsem opět nalovil karasy obecné. Vnější znaky spňují všechny předpoklady pro to, že se jedná o čistokrevnou rybu, a navíc z Poodří, kde je víc vzácná než ve zbytku ČR.

Bohužel i tato lokalita byla kontaminovaná karasem stříbřitým, podle jeho velikosti v roce 2018 asi tak dvou až tříletým. Pravděpodobně z důvodu jejich přítomnosti jsou karasi obecní značně pohublí, i když velikostně se jedná o pěkné ryby a podle třecí vyrážky mlíčáků připravené na tření. Pokud nechám udělat genetické testy, tak sem informaci doplním.

Asi dvacet až třicet ulovených ryb jsem převezl o pár desítek kilometrů dál, do vojenského újezdu Libavá a rozdělil je do dvou jezírek, kde budou mít šanci se dál rozmnožit bez nebezpečí kontaminace karasem stříbřitým. Pokusím se nalovit ještě další a najít pro ně vhodné místo, protože v původní lokalitě dopadnou úplně stejně jako karasi obecní z Horního Benešova (také Poodří), kteří byli karasem stříbřitým úplně vytlačeni a v současné době jsem tam už neulovil ani jednoho.