Návštěva u rybářů v Hustopečích nad Bečvou

V loňském roce byla MO ČRS v Hustopečích nad Bečvou jednou z mála, která se rozhodla pro pomoc při záchraně karasa obecného. Rybu jsem loni na jaře nalovil a Ing. Gebauer karasy osobně dovezl jejich hospodáři, který je ihned vysadil do rybníka společně s kapří násadou. Více je napsáno v této aktualitě.

V sobotu ráno 23. března jsem se dopravil do Hustopečí, kde už ale měli sloveno a třídil se úlovek, hlavně kapr ve všech velikostech.

Do rybníka se tak jako skoro všude bohužel dostal i karas stříbřitý a bylo potřeba vybrat asi z metráku karasa stříbřitého několik desítek karasa obecného. Nebylo to zcela jednoduché, protože v prosvětlené vodě je i karas obecný poměrně světlý, ale v mase karasů stříbřitých byli dobře rozeznatelní jak lehkým odstínem do zlaté, tak odlišnou stavbou těla. Zúčastnil jsem se jako pozorovatel a poradce, ale místní rybáři by dokázali ryby bez problémů vytřídit i sami. Zajímavé bylo, že vylovení karasi obecní za necelý rok takřka zdvojnasobili svoji velikost. Je zřejmé, že se o kapra dobře starají a karas obecný se na tom přiživil i když se loni ve společnosti kapra pravděpodobně nevytřel, a pokud vytřel, tak jeho plůdek posloužil jako zpestření potravy pro ostatní ryby.

Po vytřídění rozhodl hospodář, že karasi obecní budou vysazeni do rybníku s matečným línem kde budou mít možnost se bez problémů vytřít. To, že s línem se mu daří je už z dřívějška známá informace, protože si vzájemě nekonkurují, tak jako s kaprem a karasem stříbřitým i když lín si občas taky na rybičce pochutná.

Na fotografiích je to ten rybníček vlevo.

 

Každopádně Hustopečským rybářům budeme s Ing. Gebauerem držet palce, aby se jim karas obecný vytřel a doufám, že budeme opět pozvaní na jejich výlov.