Odpověď a dovysvětlení pana Dočkala na moji reakci na jeho článek v Ekolistu

Od: ondřej dočkal <ondrej.dockal@nature.cz>

Předmět: etika, chovy a jedy

Zpráva:

Zdravím Vás, právě jsem si přečetl Vaši reakci, já Vám úplně rozumím, jste přesně v tom šoku jako já, když jsem o tom jedu začal prvně přemýšlet. Ono je to už ale pár let, tak jsem ten úvodní šok překonal. S etickou stránkou věci jsem sám bojoval fakt dlouho, leta. M.j. proto že jsem dlouholetý akvarista, takže se piplám s jikrama, potěrama …. – takže k rybám mám fakt blízko, troufám si říct že mnohem blíž, než kdybych byl jen rybář .. To prosím neberte jako rýpanec proti rybářům, taky jsem rybář, teda te´d jsem toho z časových důvodů na čas nechal, ale vrátím se, jenom chci ukázat, že to myslím vážně.

Leta jsem přemýšlel, četl a v porovnání s Váma dělal prakticky pro karasa jen minimum, ale zase sem viděl ten problém z jiných stran.

Chovy v zajetí – zahradní rybníčky, bazény v ZOO… ano, jsem pro! Ale osobně to nemůžu považovat za plnohodnotnou náhradu přírodních populací, je to prostě populace v zajetí, které se z podstaty věci vzdalují populacím přírodním, protože v nich probíhají jiné selekční mechanismy než v přírodě. Prostě se postupně z vlka stává pes… Kdysi jsem četl krásný článek o tom, jak porovnávali chování ryb v chovu, pak ryb vysazených z chovu do přírody a jejich potomstva, a pak chování ryb kontinuálně žijících v přírodě (asi Po, ale jistotu nemám, to bych kecal.. bylo to z ciziny, nemůžu to najít ..). Výsledek byl ve zkratce ten, že v zajetí žijící ryby jsou drzejší, méně se bojí, v porovnání s rybou přírodní. To není překvapení. Zajímavější je toto: drzejší, a méně se bojící je i jejich potomstvo, které se narodilo už v přírodě! Nemusím dodávat, že ryba v přírodě se musí hodně bát, jinak nepřežije.. Ta selekce v zajetí je logická – ryba co se bojí přijede ke granulím jako poslední, a to už tam moc granulí nebude… Takže v zajetí rostou a více jiker mají ty ryby, které se moc nebojí .. s čímž venku ale nevydrží ani týden. To je pro příklad, tohle všechno vidím dnes a denně v akvárkách, ryby se přizpůsobují podmínkám chovu, dochází k selekci už od jiker – přežívají ty, kterým se v akvárku nejlíp daří. Jikry, kterým voda kterou zvolíte nevyhovuje, padnou, někdy celý výtěr, někdy ale pár jiker přežije…to je začátek selekce nové, akvarijní populace. Ty ryby, které se v akvárku nejlíp množí, těch je nejvíc. Každý Vám potvrdí, že radši bere odchovy než ryby z importu, ryby z importu totiž nejsou navyklé /rozuměj selektované/na podmínky chovu, je s nima víc práce, a je víc ztrát.. (zčásti jistě díky podmínkám transportu, ale jde i o tu náročnost na podmínky chovu a odchovu). K porovnání akvárka a rybníka – viz dále…

Inbreeding: další problém, nemusím rozvádět. Samozřejmě toto lze částečně řešit průběžnými výměnami částí ryb mezi jednotlivými majiteli zahradních rybníčků, ale pořád to budou bratranci a sestřenice, i když „vyššího řádu“. Tohle by řešily větší rybníky, ale tu je zase to poměrně vysoké riziko invazí, hybridizace apod., čemuž bych se rád vyhnul..

Vývěry sirovodíku: to jsem nevěděl. Fakt zajímavé. Musím se tam podívat, díky za info.

Takže když to shrnu: velmi si Vážím toho co děláte, bez Vás a Vám podobných by to karasi už asi mohli zabalit. Zásadní otázka která tu je, je ta, zda volíme jako základní ochranu druhu tzv. in situ nebo ex situ.

In situ znamená ochrana v přírodě, jejímž výsledkem /když to vyjde/je populace schopná žít dlouhodobě v přírodě, je odolná na parazity, dostatečně plachá, plodná apod… Ex situ znamená ochrana v zajetí. Výsledkem je populace navyklá na podmínky chovu, která zdaleka nemusí být schopná přežívat v přírodě. U ryb jsou to tedy buď přírodní biotopy (in situ), nebo zahradní rybníčky a akvárka (ex situ). Klasické rybníky považuji za něco mezi (m.j. se přikrmuje, může se aspoň něco nějak zkoušet léčit,..), a navíc je tu pořád to relativně vysoké riziko genetické koroze, hybridizace, v případě slunky patogenů,… – samozřejmě je to rybník od rybníka, nejde zobecňovat.

Ta rizika invaze jsou samozřejmě i u tůní, které jsou 100%ní in situ, ale věřme, že tůně dostatečně daleko od lidí mají nižší pravděpodobnost těch invazí než klasické běžné rybníky.

Proto, s vědomím výše uvedeného, se to celé snažím směřovat k obnovení přírodních populací, které, ač budou založené příbuznými rybami z chovu (z rybníka – kde bychom dneska vzali jiné, že …), se postupně pomalu budou zase vracet selekcí potomstva do „čistě přírodního stavu“. Samozřejmě je tu to riziko invazí. Když bude lokalita invadovaná nepůvodníma rybama, a bude se to muset řešit, možná už tam nebudou žádní obecňáci. Takže restart. Ale odkud vezmeme násadu? Jednoznačně budu v takovém případě preferovat násadu z jiného přírodního biotopu, kde ty ryby prošly už nějakou selekcí na podmínky volné přírody, a jsou aspoň „na půl cesty“mezi rybou „domácí“ a „divokou“. A zároveň je v této lokalita jakási „jistota“, že je ta populace „čistá“ – tzn. bez hybridů, bez patogenů na slunkách.. což zase u těch běžných rybníků je (obecně vzato) vyšší pravděpodobnost že tam nějací „nezvaní hosté“ budou… Pozn.: kdyby tohle četl nějaký evoluční biolog, ať se prosím moc nesměje, já vím že je to všechno mnohem složitější a hodně tu spekuluji, ale obecný princip – t.j. to, že selekce v přírodě je nějaká a selekce v zajetí je trochu jiná – ten je snad jasný.

No a proto jsem dospěl k tomu co jsem napsal na ekolist. Rybníky a bazenky jsou super, když nemáme nic jiného, ale podle mého to „není úplně ono“. Nebudu a nechci Vás přesvědčovat, máte svůj názor, svoji práci a své fakt dobré výsledky, děkuji za to, vážím si toho. Jenom dovysvětluji svá východiska, já se v tomto (možnosti opakovaných „restartů“) posunul kousek dál, já je připouštím, jakkoli doufám, že by nebyly tak časté (i kvůli tomu ostatnímu, co v těch tůních žije). Posunul jsem se díky tomu co tu píšu – přírodní populace je cennější než rybniční, a rybniční je cennější než bazénková nebo dokonce akvarijní.. toť vše: toho co se nevlezlo do článku je fakt moc… to by byl román … tak kdyžtak snad někdy příště .. Můžu poprosit, že by jste tento mail dal též do aktualit?  Jako dovysvětlení, které se do článku nevlezlo.. Díky, Ondra Dočkal