Karasi obecní v zahradních jezírcích – další z šancí na jejich rozšíření.

V některé ze starších aktualit jsem rozvinul teorii, že jeden ze způsobů záchrany karasa obecného může být i jeho přežívání v různých zahradních jezírcích a soukromých rybníčcích. Kupodivu se tato předpověď pomalu naplňuje a oslovují mě lidé, kteří chtějí mít ve svém jezírku tyto ryby, i když nejsou moc atraktivní a jejich život není pro majitele příliš viditelný.

Jedinou podmínkou je, že v jezírku či rybníčku nesmí být žádná z vyšlechtěných forem karasa stříbřitého, která by se s karasem obecným mohla vytřít. Toto ale zatím všichni zájemci ryby věděli už, když si pro ně přijeli.

Jako první mě oslovila paní Lucie, jejíž manžel si ryby odvezl do Hodonína už loni. A splnila slib a poslala mi fotografie jejich jezírka a fotografii jednoho z mnoha letošních přírůstků. Tady se karásci budou mít evidentně velice dobře a vypadá to, že za dva roky je budou moci odlovovat a vysazovat do různých vhodných vod v okolí Hodonína.

 

Další kdo se možnost chovu karasa obecného zajímal už od loňského roku byla paní Tereza. Jediné co ji bránilo v akci byla nutná rekonstrukce a vyčištění jezírka, která byla dokončena až letos na jaře. A stihla si také odvézt ryby tak, aby je jí ještě stihly v jezírku vytřít. Výsledek ale bude vidět, až pokud potěr povyroste, popřípadě při zkušebním odlovu příští rok. Na fotografiích které mi poslala je vidět, že byl odveden velký kus práce. Jezírko ale není určeno jenom pro ryby, ale svoje místo tady mají na mělčině i obojživelníci. Také moc pěkná práce a ideální prostředí pro karásky, a nejen pro ně.

A poslední zájemce o ryby, který si je odvezl nedávno byl pan Pavel z Kravař. Také už pro ně měl nachystané jezírko, akorát bude muset odlovit do příštího jara barevnou formu karasa stříbřitého. I jeho jezírko je velice pěkné pro další odchov více než vhodné. A protože pan Pavel je rybář a ke karasu obecnénému ho vážou vzpomínky z dob, kdy byl ještě zcela běžnou rybou. A proto chce karasa dále rozmnožit a vysazovat do vhodných vod v okolí. Na fotografiích je jeho jezírko a vypouštění dovezených ryb.

 

Je opravdu radost vidět že celá akce s touto rybou není zbytečná a že je pořád dost lidí, kteří mají zájem, aby přežila i do budoucna. Tímto všem zainteresovaným děkuji.