Souhrn informací za rok 2023

Rok 2023 nebyl pro karase obecného v ničem převratný. Několik desítek lidí si už odvezli karasy na chov do svých rybníků, rybníčků a jezírek. S některými jsem v kontaktu i nadále a tato cesta je pro tuto rybu asi nejvhodnější. Neustále totiž ubývají lokality, kde je možné, karase vysadit, tak aby se dál rozmnožoval. Na následujících fotkách je místo, kde se karas vyskytoval současně s hybridy, kteří ale z roku na rok zmizeli a byla šance, na vznik místa s čistokrevnou populací. Bohužel u umělé lesní nádrže, o které vím už 40 let, se po této době začalo kácet a dělat terénní úpravy. Co se tam bude dít nevím, ale byla by škoda, kdyby toto krásné zapomenuté místo zaniklo. 

Na pár dalších míst jsem karase vysadil, ale je to sázka do loterie. Karas obecný tam dříve žil, potom jeho populace klesla skoro na nulu a po nějaké době se zase vzpamatoval. Posledních pár let jsem ho tam neulovil, a ani žádnou jinou rybu a tak jsem tam pár desítek ryb vysadil a uvidíme za dva, tři roky jestli se jeho populace obnovila. Místa jsou to velice vhodná, ale trochu více frekventovaná náhodnými návštěvníky.

Moje jedno z nejoblíbenějších míst s původním výskytem karase obecného v Poodří zarostlo okřehkem a tak není šance tam nějakou rybu ulovit. Naštěstí rybám, které mám v jezírku na zahradě se daří, problémy se zaplísněním zmizely s instalací UV lampy a jediným nepřítelem, který redukuje jejich počty jsou místní kočky. Tento problém je ale taky řešitelný.

Červnová návštěva v Bernarticích u Honzy byla sice ve znamení jeho narozenin, ale udělali jsme si čas na průzkum lovem na lokalitě objevené v roce 2022. Protože tenkrát už byla voda studená, tak jsme chytili jenom pár ryb a nevěděli jsme, kolik jich tam může být. Bylo velkým překvapením značné množstvím ryb ve vrši, a nejenom karasů obecných, ale i línů. Honza po mém odjezdu lokalitu ještě několikrát navštívil a ryb nalovil tolik, že založil několik dalších chovů pouze s rybou z tohoto smetiště. Uvidíme, jak dlouho bude trvat, než to bude úplně zavezeny stavební sutí, ale prý by to nemělo být tak rychlé. Na dvou fotkách jsou v roce 2023 nově vybudované rybníčky, kde už jsou vysazené různé ryby

Ještě se občas zajedu podívat na místa nalezená na mapě, a tak se mi podařilo najít maličký lom, ve kterém jsem viděl hodně tmavých ryb ve velikosti do 10cm. S velkou pravděpodobností se jedná o karasy obecné, ale protože respektuji soukromý majetek, tak jsem se je ani nepokoušel lovit. Cedule se zákazem vstupu a lovu tam byla, majitele jsem dohledal v katastru a pokusím se s ním domluvit. 

Na dalším krásném místě kam jsem jezdil pro ryby jsem zažil zklamání, protože jsem při chytání na udici, jsem ulovil i karase stříbřitého a tak i sem už ho nějaký aktivista dotáhnul. Uvidíme, jak se situace vyvine. Už se několikrát stalo, že podmínky, které karas obecný zvládne, tak karas stříbřitý nedá. Tohoto místa by byla opravdu škoda.

Bohužel karasi stříbřití se stali dominantním druhem na dalším mém oblíbeném místě, ale tam se to dalo čekat. Na břehu je posezení a ohniště a místo je hodně frekventované. Karasovi stříbřitému se tam očividně dobře daří, ale také se může stát, že po nějaké době zmizí. Karasy obecné jsem tam vysadil už dřív, ale zatím jsem žádného neulovil.

Při podzimní návštěvě u Honzy se nám opět podařilo ulovit jednoho karase obecného na důlní propadlině Bečkov. Ta lokalita je asi začarovaná, protože ryb by tam mělo být hodně, ale náš úlovek jsou dvě ryby za dva roky, což není žádná sláva. Také jsme opět prověřili lokalitu koupaliště, ale bohužel úlovek byl pouze karas stříbřitý. Proti tomuto, se je jeví Bečkov jako velký úspěch. Na posledních dvou fotkách jsou Honzovi místa sloužící k odchovu karasů a slunek a jejich odlov pro zájemce.

A na závěr dva poslední ulovení karasi obecní na našem rybníku v roce 2023, 27 prosince odpoledne. Karasů tam máme vysazených hodně, ale vydry se starají o to, aby jejich velikost nepřesáhla 20cm. Bohužel. Uvidíme co, přinese rok 2024. Už se zase ozývají zájemci o ryby, a to je dobře.