Souhrn informací za rok 2022

Letošní rok byl co se týče karasa obecného velice hektický. Této ohrožené rybě se dostalo nebývalé pozornosti vědců, ochránců přírody, médií, rybářů i veřejnosti. A bylo to už potřeba i když celkový stav pomalu zlepšuje. Asi největší zásluhu na tom má pan Marek Šmejkal z Biologického centra AV ČR. Webové stránky, které založil a medializoval, pomohly se zapojením veřejnosti vyhledat spoustu nových lokalit po celém území České republiky. Ukázalo se, že situace není tak kritická, ale není ani nijak dobrá, protože lokalit s výskytem karasa obecného pořád spíše ubývá, než přibývá.

A proto je velice důležité zapojení co největšího počtu lidí i organizací, které mají možnost vysadit tuto rybu do vhodné vody a je úplně jedno jestli to je zahradní jezírko, malé rybníčkya nádrže na soukromých pozemcích, nebo vhodné lokality ve volné přírodě. Jediná podmínka je nepřítomnost větších dravých ryb, jako jsou štiky, candáti a sumci a samozřejmě nepřítomnost invazivního karasa stříbřitého. Při splnění těchto jednoduchých podmínek se každý nadšený amatérský chovatel dostane velice brzy do situace kam s rozmnoženými rybami. Ale ani to už není takový nepřekonatelný problém jako dříve, protože z důvodů zadržení vody v krajině vzniká značné množství nádrží, rybníčků a mokřadů, což jsou pro karasa obecného ideální místa.

Z důvodu medializace problémů s karasem obecným mě prostřednictvím těchto stránek kontaktovalo rekordní množství zájemců o chov a jeho další rozšiřování. I to byl jeden z důvodů zanedbaných aktualizací těchto stránek. Na následujících fotografiích jsou zachyceny okamžiky vysazování karasů do různých vhodných míst nadšenci, kterým jsem je poskytnul. Je to pěkná ukázka různých vhodných lokalit od zahradních jezírek až po rybníčky na loukách a v lesích.

Další pravidelnou letošní akcí byla návštěva Honzy Knapa v Bernarticích. A tady se podařilo po několika letech najít novou lokalitu s karasem obecným, kousek od Trutnova na soukromých pozemcích. Bohužel toto místo je postupně v rámci rekultivace prostoru zaváženo, neustále se několik let zmenšuje a pravděpodobně za pár dalších let zcela zmizí.Tyto místa tam byly dvě, ale jedno už je skoro celé zavezeno zeminou, Protože v době návštěvy už bylo celkem chladno, tak se podařilo odlovit jen několik ryb a záchranný odlov proběhne až příští rok. Na následujících fotkách je tato lokalita a ulovené ryby.

Při každé návštěvě nezapomene zkontrolovat úplně první lokalitu, ze které Honza získal první chovné ryby. Bohužel už před několika lety tam nějaký člověk hodil karasa stříbřitého a letojsme poprvé ulovili i karasy barevné. Tím je tato lokalita ztracená i když se tam karas obecný ještě vyskytuje, ale už je riziko, že tam vznikne nějaký hybrid. Na fotkách je lokalita i směs ryb, které jsme ulovili.

Nových lokalit jsme navštívili víc a jedna vypadala celkem slibně, ale úlovek byl bohuželmimo  bílou rybu i jeden velký karas stříbřitý.

Poslední zajímavost letošního pátrání po karasu obecném bylo potvrzení teorie, že existují lokality s tak špatnou vodou, že karas obecný to přežije, ale karas stříbřitý už ne. Jediné nebezpečí spočívá v tom, že může přežít některý odolnější jedinec karasa stříbřitého, který se ihned rozmnoží, jakmile se podmínky trochu zlepší. Na jedné takové lokalitě ve Slezsku, která byla zamořena karasem stříbřitým jsem nachytal asi třicet krásných karasů obecných a jen dva karasy stříbřité. Ty už jsem do vody nevrátil a jsem zvědavý, jak se bude situace dál vyvíjet. Na fotkách je tato lokalita i ulovené ryby.

Toto bude pravděpodobně první a poslední aktualita tohoto roku. Jedině že by se zadařilo chytit karasa obecného na našem rybníku v zimě na dírkách jako loni, což považuji za velkou náhodu. Všem příznivcům karasa obecného přeji krásné vánoce a hodně zdraví a štěstí v roce 2023.