Karasi obecní vysazení do požární nádrže

Před dvěma lety jsem vysadil pár karasů do požární nádrže, kde před jejím vyčištěním žila jejich generace už od padesátých let. Přežili i intenzivní odlov v době kdy nádrž byla součástí sovětských kasáren, ale nepřežili rok 2000. Moc jsem si od toho nesliboval, protože se jedná o značně frekventované místo a pravděpodobnost, že tam dříve nebo později někdo hodí karasa stříbřitého je značně vysoká.

Už druhý rok po vysazení jsem pozoroval značné množství malých vytřených ryb a letos jsem poprvé provedl kontrolní odlov. Už v době vysazení byla nádrž plná života různých vodních organismů a tak mě nepřekvapilo, že ryby výborně prospívají. Nalovil jsem spoustu ryb ve velikosti od 8cm až skoro po 20cm. Otázkou zůstává jak dlouho tento stav vydrží. Bavil jsem se s majitelem firmy, která sousedí s požární nádrží a ten mi řekl, že když zjistil, že v nádrži jsou ryby, tak je začal krmit a dokonce ve vedrech instaloval čerpadlo kterým provzdušňoval vodu.

Jedinné co mě zarazilo byl ale úlovek ryby s nepřirozeně  vysokou hřbetní ploutví. Může jít i o hybrida karasa obecného s nějakou vyšlechtěnou okrasnou formou karasa stříbřitého (pravděpodobně závojnatkou).

Z toho důvodu nebudu tyto ryby rozšřovat dál mimo vysazení do jednoho místního velkého nerevíru, kde už jsou karasi stříbřití a karasi obecní ve větších velikostech mají šanci vyrůst a náhodně přimíchaný hybrid nezpůsobí žádnou škodu. Lokalitu ale budu i nadále sledovat.